02/09/2023

23.10.1971 r. – Lubański x 4!

Wielkie Derby Śląska, które przeszły do historii polskiego futbolu. Ruch gra z Górnikiem na Cichej dla 40.000 widzów. W 77 min zabrzanie prowadzą 4:0, a wszystkie (!) gole strzela Włodzimierz Lubański. Dwa głową, trzy między 63 a 77 minutą. „Sport”: „Lubański pokazał całą gamę swych umiejętności. Był zawodnikiem, który przerastał wszystkich o głowę, wykazał nieprzeciętny nerw do gry i doskonałą dyspozycję strzelecką. Sam zdobył cztery bramki i mógł zdobyć jeszcze jedną. Byłby to najpiękniejszy gol. Oto w 50. minucie przejął piłkę na własnej połowie boiska. Rozejrzał się, sprawdził jaki jest układ sił na murawie, nabrał szybkości niczym hokeista i ruszył na bramkę rywala. Mijał z łatwością jednego, drugiego i trzeciego obrońcę, wyciągnął z bramki Czaję, ale w momencie kiedy już przygotowywał się do ukoronowania wspaniałego rajdu strzałem, piłka uciekła za daleko od bramki i obiektywna publiczność mogła tylko fetować znakomity ciąg i drybling”. Lubański w swojej karierze strzela Ruchowi 24 (!) bramki. 18 w lidze i 6 w Pucharze Polski.