04/09/2023

07.06.1989 r. – Po raz ostatni o mistrzowską stawkę

Ostatnie do dnia dzisiejszego derby Górnika z Ruchem, które decydują o mistrzostwie Polski dla jednego z dwóch wielkich rywali. Na Roosevelta 30000 ludzi ogląda mecz na szczycie, goście  chcieli nawet grać na Stadionie Śląskim. Ruch prowadzi po bramce Gęsiora, ale w 25 min wyrównuje Ryszard Cyroń. W 56 min Krzysztof Warzycha podwyższa na 2:1 dla „Niebieskich”. Komornicki trafia piłką w poprzeczkę, a cztery minuty przed końcem po faulu Waldemara Fornalika sędzia dyktuje rzut karny dla zabrzan. Strzał zwykle bezbłędnego Cyronia broni bramkarz z Chorzowa.

Ciekawostki:

• Spotkanie ligowe z Ruchem nr 64.
  • Mecz oceniony na 4 gwiazdki w dzienniku Sport.
  • Noty piłkarzy Górnika według tegoż dziennika: Wandzik 5, Grembocki 4, Kamiński n., Wałdoch 6, Brzoza 3, Jegor 2, Zagórski 2, R. Warzycha 5, Rzepka 6, Komornicki 6, Szlezak 5, Cyroń 7, Urban 7.
  • Noty piłkarzy Ruchu: Kołodziejczyk 8, Fornalak 6, Waleszczyk 4, Fornalik 7, Chorzewski 6, Nowak 7, Gęsior 8, Szuster 6, Szewczyk 5, Mosór n., K. Warzycha 8, Bąk 6.
  • W 86. minucie Ryszard Cyroń nie wykorzystał rzutu karnego (Ryszard Kołodziejczyk obronił).
  • Według innego źródła widzów ok. 30 000.